Drukarka 3D coraz śmielej radzi sobie w branży rozrywkowej, obecnie na rynku jest wiele zastosowań tych urządzeń. Jednym z nich jest praca przy produkcji zabawek, można pomyśleć że nie jest to żadna nowość, na pułkach sklepowych jest przecież masa figurek, lalek, i żołnierzy. Oczywiście można zamiast wychodzić do sklepu samemu wydrukować sobie pożądaną postać z bajki. Jednak zaprojektowanie od podstaw, bohaterów z kreskówki, jednak w rzeczywistości nie jest to takie proste, należy dobrze znać się na programie graficznym i mieć zdolności plastyczne. Nie są to cechy jakie posiada każdy z nas, dlatego z pomocą przychodzą tu przeróżne portale internetowe, oferujące swoje usługi w tej dziedzinie.

 

toyze

Pierwszą z nich jest firma, która stworzyła aplikacje mobilną Toyze. Za jej pomocą użytkownik może, posługując się dowolnym urządzeniem przenośnym jak tablet czy smartfon oraz korzystając ze stacjonarnych komputerów wygenerować dowolną postać ze swojej ulubionej gry. Aktualnie jest to nowość i program ma licencje na generowanie postaci z kilku gier jednak, zainteresowanie rośnie w ekspresowym tempie i firma planuje rozszerzyć licencję. W ten sposób wygenerowano już sporo ponad milion postaci, należy więc przypuszczać, że pomysł był trafny i aplikacja zostanie poszerzona. Zasada działania jest nieskomplikowana, wystarczy pobrać aplikacje wybrać interesującą nas postać i przesłać za pośrednictwem sieci swój wybór. Na końcu pozostaje nam wybrać tylko wielkość jaką chcemy aby miał nasz obiekt (jest do dyspozycji różna gama od 2,5 – 22 cm) i po tej czynności pozostaje tylko oczekiwanie na przesyłkę. Dla użytkownika jest to prosty, ale na razie kosztowny proces bowiem cena za figurkę waha się w zależności od wielkości jaką sobie zażyczyliśmy pomiędzy 35 – 1500 $ dolarów. Z biegiem czasu na pewno ceny zaczną spadać, powstaną konkurencyjne serwisy. Jednak mimo jak na razie zawrotnej ceny zainteresowanie jest bardzo duże.

 

toyze

 

Kolejnym fajnym pomysłem jest druk obrazów narysowanych przez własne dziecko. Jako że pierwszy pomysł skierowany był dla dzieci, tak ten projekt jest bardziej wszechstronny. Który z rodziców nie zachwyca się nad rysunkami swoich pociech? takie dzieła sztuki często wiszą na lodówce, czy tablicach korkowych, niekiedy wiszą nawet w ramce na ścianie. Teraz mamy możliwość wyjęcia ich z obrazu i postawienia na komodzie. Wszystko dzięki nowemu serwisowi „Kids Creation Station”, dzięki tej aplikacji jedyne co musimy zrobić to zeskanować interesujący nas rysunek na zwykłej drukarce i przesłać go na ich stronę. Pracownik serwisu odbiera przesłany rysunek i przerabia go na model 3D. Model ten jest drukowany, następnie poddany obróbce postprodukcyjnej i montowany w dioramę. Koszt takiej figurki przy wielkości 10 cm wynosi 100 $, przy kolejnych zamówieniach spada on do 60 $.

 

Kids Creation Station

 

Tworzone są także bardziej zaawansowane projekty, z użyciem drukarki 3D. Jednym z nich jest słynny robot „Charlie”, gdzie pewien mężczyzna stworzył części do robota, jest to świetny przykład na połączenie dwóch gałęzi robotyki z drukiem 3D. Wszystkie części stworzone do produkcji tego małego i nie zwykłego robota powstały w zaledwie 24H przy użyciu drukarki UP2, która używała do tego filamentu ABS. Twórca robota Jonathan Spitz pracuje dalej nad modelem biznesowym, poniżej krótki film pokazujących ten niezwykły projekt:

 

 

Dla starszych użytkowników, korzystających z facebooka na pewno znane jest pojęcie „selfies”. To inaczej fotografie robione samemu siebie, stało się to bardzo popularne w ostatnich czasach. Teraz przyszła moda na selfie 3D, firma Artec Shapify Booth lider w branży profesjonalnych skanerów 3D zaprojektowała maszynę, do skanowania ludzi. selfie 3dWystarczy wejść do środka gdzie cztery skanery, obracając się skanują całą postać w czasie 12 sekund. Obraz przerabiany jest na cyfrowy projekt. Teraz wystarczy wydrukować obiekt, za pomocą proszku gipsowego w technologii CJP. Najzabawniejsze jest w tym fakt, że koszt takiej usługi jest tańszy niż w przypadku drukowania zabawek i wynosi również w zależności od wielkości figurki od 50 – 200 $. Skanery są tak precyzyjne, że na wydruku widać każde zagniecenie ubrania, jest to oczywiście faza początkowa. Jednak jeśli projekt zostanie ciepło przywitany przez społeczność, możliwe będzie że w najbliższym czasie takie budki powstaną w centrach handlowych i innych miejscach na całym świecie.

 

selfies 3D

 

To tylko nieliczne pomysły, które wychodzą na światło dzienne. Z pewnością w krótkim czasie poznamy kolejne niezwykłe pomysły i nowe możliwości, jakie dają nam drukarki 3D.