W ubiegłym roku firma Verbatim największy na świecie producent nośników pamięci (płyty CD, DVD, Blu ray itp) weszła na rynek z własnymi filamentami do drukarek 3D.

 

verbatim

 

Nie byli oni jedyną firmą, która spróbowała swoich sił na tym niezwykle szybko rozwijającym się rynku. Jednak poprzestali oni na produkcji materiału eksploatacyjnego, nie będą oni w odróżnieniu od pozoztsałych firm skupiać się na produkcji drukarek ale skupią się wyłącznie na sprzedaży filamentu.

Verbatim mile zaskoczył jakością swoich wyrobów i jak przystało na duża międzynarodową firmę zadbali o każdy szczegół swoich produktów. W sprzedaży nie znajduje się sama szpula z nawiniętym filamentem, klient otrzymuję począwszy od ładnego opakowania instrukcję oraz krótką informację o braku zgody na produkcję broni z ich materiału. Sama szpula została wykonana nawet ze specjalnego biodegradowalnego materiału,co jest w dzisiejszych czasach bardzo dobrym akcentem. Najważniejszy jest jednak fakt, że materiał do druku cechuje się bardzo dobrą jakością.

Markę Verbatim wspiera Japońska firma Mitsubishi, która działa szeroko w wielu dziedzinach między innymi takich jak samochody, przemysł farmaceutyczny czy zbrojeniowy. To czyni firmę Verbatim jeszcze silniejszą na rynku, nie chodzi tu tylko o środku finansowe, ale przede wszystkim o dostęp do zaawansowanej technologii chemicznej. Zakłady chemiczne bowiem firmy Mitsubishi mają w swoim posiadaniu bagatela 12 tysięcy opatentowanych materiałów, dzięki czemu Verbatim staję na bardzo wysokiej pozycji. Jest to dopiero początek pracy z drukiem 3D, dlatego na rynku dostępne są jedynie trzy rodzaje materiałów PLA, ABS i Primalloy, oczywiste jest że tylko kwestia czasu zanim na rynek trafią kolejne rodzaje. Możliwości jakie Verbatim posiada sprawiają, że będą jednym z liderów na rynku, wszyscy czekają niecierpliwie na informację o nowościach jakie zapewne pojawią się na rynku dzięki tej firmie.

Pojawienie się takiego giganta na rynku z pewnością zaszkodzi większości producentów materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Obecnie jedyną negatywną informacją dla odbiorców jest stosunkowo wysoka cena jaką trzeba zapłacić za produkty Verbatim, klienci będą przynajmniej na razie musieli zapłacić trzy raz więcej od najtańszych produktów dostępnych na rynku. Jednak każdy produkt cechuje się odpowiednią jakością, a firma Verbatim nie może pozwolić sobie na utratę jakości kosztem ceny, dlatego każdy klient sam musi zadecydować jakiego produktu poszukuje. Z czasem zapewne kiedy produkcja ruszy na pełną skalę ceny obniżą się. Kwestią czasu jest także, że filament tej marki trafi do większości sklepów i marketów, dlatego też że firma Verbatim ma doskonale rozwiniętą sieć handlową, dla mniejszych firm dostanie się na półki dużych sieci handlowych będzie po prostu niemożliwe.

Jak w każdej branży na rynku rozpoczyna się wojna w świecie druku 3D, przetrwają tylko najsilniejsi, małe firmy będą musiały wykazać się duża kreatywnością, aby walczyć z takimi gigantami, którzy już na starcie znajdują się na lepszej pozycji.

 

źrółó www.centrumdruku3d.pl