Być może jeszcze nie spotkaliście się z drukarkami wykorzystującymi technologię LED, a może nie jest wam to obca technologia. Niezależnie od waszej odpowiedzi, dziś przybliżymy wam nieco tę właśnie technologię, która powoli zaczyna wkraczać „na drukarkowe salony”.

Działanie

Drukarki wykorzystujące technologię LED działają na zasadach zbliżonych do drukarek laserowych. Wyposażone są one w diody półprzewodnikowe LED, które z powodzeniem zastąpiły wiązkę laserową oraz system optyczny charakterystyczny dla drukarek laserowych. Dzięki diodom LED podczas druku naświetlana jest cała szerokość bębna równocześnie.

Ten typ drukarek działa znacznie szybciej niż popularne laserówki, a same urządzenia cechują się bezawaryjną obsługą, co sprawia, iż drukarki te są lepsze od swoich atramentowych i laserowych konkurentów.

Wydruki

O ile użytkownik drukuje w kolorze lub czerni i bieli zwykłe dokumenty, drukarki LED-owe spełniają swoją rolę doskonale, oferując wydruk w dobrej jakości. Problematyczna natomiast jest jakość typowych grafik, czy zdjęć, a zatem bardziej skomplikowanych i wymagających precyzji dokumentów. Diody LED nie cechują się porównywalną jakością z drukarkami laserowymi, dlatego też drukarki LED-owe pod tym względem ustępują „laserówkom”. Jeśli więc wybierać drukarkę do grafik, lepiej postawić na te laserowe lub też diodowe, ale z dużą ilością diod. Istnieje bowiem zasada, że im większa ilość lamp diodowych zamontowanych na listwie drukarki, tym lepsza jest jakość samego naświetlenia, a więc siłą rzeczy i wydruku.

Drukarkowa przyszłość, czy eksperymentalny niewypał?

Choć jakość drukarek z technologią LED jest słabsza od laserowych, z całą pewnością przed tą właśnie technologią stoi przyszłość. Zwłaszcza jeśli o drukowanie domowe chodzi. Jest ono zdecydowanie tańsze, a jeśli o zwykłe dokumenty chodzi jakościowo porównywalne. O ile w dalszym ciągu technologia ta będzie udoskonalana, już niedługo ten typ drukarek przeżywać będzie prawdziwy boom.