Drukarki 3D co chwile przekraczają nowe granice, co jakiś czas ich zastosowanie staje się większe. Na pewno w świecie sztuki, granice te nigdy nie zostaną przekroczone, tutaj poza naszą wyobraźnią nie ma innych ograniczeń.

Nie sposób wymienić wszystkich możliwości i zastosowań druku 3D w sztuce. Za każdym razem trafiają na świat nowe pomysły, niektóre z nich naprawdę robią niesamowite wrażenie. Jednym z przykładów, może być niesamowity pokój z działami sztuki. Projekt ten został wymyślony i wykonany przez dwoje architektów Michaela Hansmeyera i Benjamina Dillenburga, którzy zapragneli dokonać czegoś wyjątkowego. Czy im się udało? zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu

 

 

Ten imponujący projekt pochłonął, aż 11 ton materiału, wykonano 64 części, a całe dzieło zajęło łącznie z przygotowaniami i drukiem cały rok.

 

Kolejnym projektem jest niesamowita bryła w kształcie kolumny, wykonana przez architekta Sama Welham i Richarda Beckett. Nie wiadomo jeszcze jakie może być przeznaczenie takiego eksponatu, czy to jako dekoracja w domu, półka czy też eksponat do muzeum. Rzeźba wykonana została z dwóch części, pierwsza za pomocą tworzywa PMMA o grubości warstwy 0,12 mm (biała), druga zaś 0,3 mm (czarna). Do druku użyto profesjonalnych drukarek 3D, VX4000, która przez 20 godzin wykonała czarną część, natomiast model VX1000 zajął się tworzeniem białej części. Do wykonania tego obiektu potrzebowała już 34 godzin, łączna waga tej kolumny to 186 kg.

 

kolumna 3d

 

Drukarki 3D wyzwalają u ludzi nowe możliwości i talenty, bardzo fajnym przykładem jest projekt wydrukowania skrzypiec, które mają kilka przydatnych funkcji. Główna zaletą tego przedmiotu jest to, że skrzypce są lżejsze od oryginalnych,, a co najważniejsze ich podbródek można dopasować idealnie do kształtu własnej brody. Projekt nazywa się Fiddle i jest prototypem, koszt takiego urządzenia w przypadku druku na domowej drukarce  wynosi około 250 dolarów.

 

 

Dla zabawy, aczkolwiek z ogromnym poświęceniem Gilles-Alexandre Deschaud wykonał animację z użyciem obiektów 3D. Krótki film w którym każda sekunda zawiera, aż 15 klatek filmu Gilles-Alexandre wydrukował do tego projektu 2500 elementów! Jest to przykład na różnorodną wizje ludzi, każdy dostrzega nowe możliwości i pasje. Nie wiadomo ile czasu autor musiał poświęcić na tego typu projekt.

 

 

Jednak sztuką zainteresowały się również firmy, w internecie już pojawiły się nowe serwisu oferujące swoje usługi w tej branży. Jedną z nich jest Holenderski startup ElevatedMaps, bardzo ciekawy pomysł na urządzenie i dekoracje własnego domu. Projekt polega na wybranie za pomocą kreatora (który korzysta z oryginalnych map google) dowolnego miejsca na ziemi i wydrukowanie go, w formie trójwymiarowej mapy. Warto wspomnieć, że użytkownik może samemu modyfikować obraz, poprzez wybranie dodatkowych elementów jakie mają się tam znaleźć. Serwis działa bardzo profesjonalnie, zapewnia bowiem transport obrazów  do wszystkich krajów Unii Europejskiej w ciągu 10 dni od zakupu. Do wyboru są trzy rozmiary 20 x 20 cm , 35 x 35 cm oraz 50 x 50 cm, cena w zależności od wielkości wydruku wynosi od 108 – 393 euro.

mapa-3d