Polskie Drukarki 3D

Czy Polscy producenci drukarek 3D są liderami na rynku światowym?

 

3d-printers

 

 

W naszym kraju od zawsze panuje przeświadczenie, że to co dobre to na zachodzie. Żyjemy w przekonaniu, że najlepsze produkty produkowane są poza granicami Polski. Jak by nie było, w życiu codziennym korzystamy w dużej przewadze z przedmiotów zagranicznych, czy to w pracy, używając komputera, czy z telelefonu, czy też samochodu. Prawie wszystko pochodzi niestety od zagranicznych producentów.

 

Jednak prawda jest taka, że Polska w wielu dziedzinach jest znacząca na rynkach światowych. Jedną z branż, w której liczymy się na zachodzie są właśnie drukarki 3D, które podbijają rynek zagraniczny. Niestety w przeciwieństwie do krajów takich jak USA, Chiny, Anglia itp w Polsce brakuje wsparcia dla rodzimych producentów. Firmy nie otrzymują dofinansowania, brak programów rządowych, które wspierały by rozwój przemysłu. Nie wspominając już o planach rozwoju, dzięki założeniu ośrodków badawczych. Polskie firmy muszą same się rozwijać, walcząc z wysokimi podatkami oraz biurokracją. Odnieść sukces przy takiej polityce Państwa to naprawdę wielki sukces, a jednak udaje się. dzięki ciężkiej pracy i innowacyjnym pomysłom.

 

Zortrax-M200

 

Wszystko zaczęło się od podpisania pomiędzy firmą Zortrax a firma Dell kontraktu na dostawę  oszałamiającej ilości 5 tysięcy sztuk drukarek 3D. Wydarzenie to obiegło cały świat, w końcu kontrakt okazał się największy w całej historii drukarek 3D. Od tego momentu Polska została zauważona, teraz Polskie firmy odgrywają ważna rolę w branży druku 3D.

 

Popularny na całym świecie staje się tak zwany Kickstarter (czyli dofinansowanie, poprzez wpłaty od osób czy firm zainteresowanych dam produktem). Wiele firm dzięki tej usłudze zdołało sfinalizować swoje projekty. Także Polska firma Zortraks zebrała poprzez Kickstartera fundusze w wysokości 179 tysięcy dolarów. Twórcy drukarek Zortaks nie stworzyli urządzenia, które odbiegało by znacząco od konkurencyjnych urządzeń, nie przyciągnęli klientów także ceną, która również niczym nie odbiegała od reszty. Jednak obsługa ich drukarek była wyjątkowo prosta, a jej wydruki dobrej jakości. Te dwa czynniki sprawiły, że są teraz jedną z czołowych firm, a jej produkty są bardzo cenione.

 

Wkrótce do gry włączyła się firma ZMorph z Wrocławia, Jej założycielem jest Pan Przemysław Jaworski, który jako single-17-900-gpierwszy w Polsce zbudował i zapoczątkował sprzedaż niskobudżetowych drukarek 3D do samodzielnego montażu tak zwana RepRapy. Dzięki nowatorskiej technologi ich ekstrudery (czyli urządzenie, które odpowiedzialne jest za wtłaczanie materiału o różnej gęstości do głowicy) umożliwiają druk 3D  zarówno z platiku jak i gliny czy czekolady, dzięki temu zyskały duże zainteresowanie. Firma zyskała dzięki temu rozpoznawalność na całym świecie, otrzymali także masę wyróżnień. Znaczącym osiągnięciem firmy było założenie salonu firmowego w stolicy druku 3D w Holandii a dokładnie w mieście Haarlem.

 

3DGence one

 

W tym roku na rynku zrobiło się głośno o firmie z Gliwic 3DGence, a wszystko to dzięki drukarce 3DGence one. Wprowadzając patenty na innowacyjne rozwiązań takich jak autokompensacja czy autokalibracja stołu roboczego, a także wymienne głowice drukujące wymieniane przez naciśnięcie jednego przycisku. Mimo że firma jest na rynku bardzo krótko, już teraz zdobyła uznanie w przemyśle motoryzacyjnym czy agencjach rządowych i rożnych instytucjach. Jako pierwsza z Polskich firm w branży drukarek 3D, otworzyła biuro w USA, a dokładnie w San Francisco.

W branży niskobudżetowych drukarek, znaczącymi producentami są między innymi firmy: 3NOVATICA, 3D Printeres i Monkeyfab.

 

FLEXA-02

Jak wcześniej pisałem Przemysław Jaworski z firmy Morph był pierwszą osobą, która zbudowała i zapoczątkowała sprzedaż drukarek 3D. Tak Pan Krzysztof Dymianiuk z firmy 3NOVATICA był pierwszą osobą, która zapoczątkowała sprzedaż drukarek 3D w Polsce. Jest on także założycielem największego w kraju forum dla konstruktorów urządzeń drukujących 3D. W ubiegłym roku na rynek trafiły trzy drukarki tej firmy, które trafiły do grona dystrybutorów zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym.

Ich produkty Gate, Flexa i Profabb to drukarki przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców.  Dla amatorów druku (użytkowników domowych) przeznaczona jest drukarka serii GATE, dla małych i średnich firm Flexa, dla dużych i wymagających firm przeznaczona jest Profabb.

 

hbot

 

 

3D Printers, którego założycielem jest Arkadiusz Śpiewak, jako pierwszy w Polsce stworzył autorską elektronikę do drukarki 3D sunbeam. Produkt tej firmy trafił do Japoni w sieci Amazon, jest nim model Hbot, charakteryzuje się dużym obszarem roboczym ( 30 x 30 x 30 cm), przeznaczona jest dla profesjonalistów. Jednak jej prostota obsługi pozwala na użytkowanie jej bez specjalistycznych umiejętności technicznych.

 

monkeyfab

 

Monkeyfab została założona przez braci Piotra i PawłaTwardo, są oni doświadczeni technologii RepRap. Jako pierwsi w założyli forum o drukarkach 3d w Polsce. Ich najlepszym urządzeniem jest drukarka 3D Prime . Jest to urządzenie bardzo znane w świecie 3D, wykonane z dobrej jakości komponentów, jej główna zaletą jest niezawodność pracy prawie z każdym materiałem do druku 3D. Ma także innowacyjne rozwiązanie „autosave” jako jedyna na rynku ma taką opcje. Oznacza to, że w przypadku utraty prądu, urządzenie to może kontynuować prace w momencie, w którym utraciła zasilanie.

 

Jak wiadomo branża drukarek 3D jest najszybciej rozwijającą się na rynku światowym. Co roku sprzedaż tych urządzeń wzrasta o 100%. Według badań rynku za trzy lata sprzedaż ta ma przekroczyć 2 mln urządzeń rocznie. TO naprawdę ogromna liczba, co świadczy o potencjale jaki cały czas drzemie w tej technologii. Świadczy o tym fakt, że już praktycznie wszyscy duzi gracze na rynku jak HP, Konica Minolta, Autodesk, Roland, Dremel ogłosiły swoje projekty i zainteresowanie tą branżą. Także najwięksi dystrybutorzy w Polsce podjęły decyzję o wdrożeniu do dystrybucji tych urządzeń z całego świata. Dlatego Polska ma szanse stać się jednych z liczących się graczy dostawców drukarek 3D na świecie.

 

 

Drukarki niskobudżetowe są na rynku dopiero cztery lata, tak więc jest to sam początek ich drogi. Ich przyszłość dopiero nadejdzie, miejmy nadzieję, że Polskie drukarki będą eksportowane na całym świecie jako lider w branży.