Oprogramowanie CAD

Darmowe programy do projektowania obrazu 3D.

 

Oprogramowanie CAD stanowi główną pomoc dla wszystkich osób, które zajmują się projektowaniem obiektów w formacie 2D oraz 3D. Programy te mają niezastąpione funkcje, które dają możliwość tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych i złożonych modeli 3D, pozwalają także na edycję i modyfikację dokumentów.

Niestety profesjonalne programy to bardzo duży wydatek ceny kształtują się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Dlatego można skorzystać z darmowego oprogramowania, które dla zwykłego użytkownika w zupełności wystarcza.

 

program CAD

 

Lista darmowych programów do projektowania 3D

 

SketchUp – program przeznaczony dla początkujących użytkowników, prosty w obsłudze. Znajdziesz tu bardzo dużo elementów online do pobrania za darmo, jest to biblioteka plików przesyłana przez użytkowników z całego świata. Program ten ma możliwość zapisania plików w formacie STL.

Autodesk 123D – jest to jeden z najlepszych programów, posiada również darmową bibliotekę plików wraz z dostępem do internetowej społeczności.  Program posiada wiele ciekawych funkcji, wystarczy zrobić kilka zdjęć, wgrać do komputera, a program sam połączy je w obiekt 3D.

Blender – bardziej zaawansowany program, który posiada wysoką rozdzielczość, możliwość renderingu i animacji.  Program ten wykorzystywane jest przede wszystkim przy grach kompuiterowych oraz animacjach.

Netfabb Studio Basic – znajdziesz tutaj podstawowe funkcje do analizowania oraz naprawy siatki obiektów 3D.

K-3D  – dzięki temu oprogramowaniu możesz modelować i działać w zakresie animacji. Program ten nie jest przeznaczony raczej dla początkujących użytkowników. Można tutaj stworzyć dowolny kształt i animacje.

Sculptris – oprogramowanie, które nie wymaga instalacji na dysku twardym. Można dzięki niemu rzeźbić w przestrzeni wirtualnej.

Art of Illusion – używany jest głównie do renderowania i animacji obiektów.

MeshLab – program dzięki któremu można edytować obiekty trójwymiarowe z użyciem siatki. Jest tu funkcja filtrowania i renderowania sporej wielkości rysunków 3D.

3DCrafter – kolejny program do modelowania i animacji 3D. Export pliku STL możliwy jest jedynie w płatnej wersji.

3Dtin – program do projektu w wymiarze 3D, który jak w przypadku Sculptris nie wymaga instalacji na dysku twardym komputera.

Anim8or – służy do modelowania i animacji 3D postaci.

BRL-CAD – przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, zawarta jest w nim interaktywna edycja geometrii obrazu.

LeoCAD – specjalny program dzięki któremu, możemy tworzyć modele klocków LEGO .

OpenSCAD – daje możliwość stworzenia obiektów 3D CAD.

Wings 3D – rozbudowany program, który posiada wiele opcji do modelowania 3D. Nie obsługuje animacji.

Clara.io – przeglądarkowy program do modelowania i renderowania, nie wymaga instalacji na dysku twardym.

Seamless3d – skierowany dla artystów, program słuzy do modelowania 3D.

Tinkercad – dobry program dla początkujących użytkowników, poprzez zabawę uczy projektowania. Nie wymaga instalacji na dysku.

TopMod – program dzięki któremu, można zmienić geometrię siatki, dodawać i usuwać krawędzie, a także tworzyć i zamykać otwory.

OpenFX – kolejny program do modelowania i animacji 3D.

FreeCAD – można przy jego pomocy modyfikować projekt, powracając do historii modelu i kontrolując poszczególne parametry.

3Dmtp – przeznaczony dla modeli architektonicznych. Można dzięki jego pomocy eksportować projekty do druku 3D.

 

cad program