Drukarki 3D największe zastosowanie znalazły w medycynie, to własnie tam urządzenia te w nieoceniony sposób przyczyniły się do poprawy jakości usług. Szereg zastosowań, w których używane są te maszyny jest ogromny, a mimo że to dopiero początek technologii druku 3D, już teraz drukarki stały się nieocenionym narzędziem, dzięki któremu otworzyły się nowe możliwości leczenia.

 

bioprinting nr 1

 

Pierwszą bardzo ważna dziedziną jest tak zwany Bioprinting. W Japonii bowiem trwają bardzo intensywne badania nad stworzeniem drukarki 3D przy pomocy, której będzie można drukować tkanki przyswajalne przez organizm człowieka, chrząstek, kości i stawów. To zdecydowanie największe przedsięwzięcie, które może zrewolucjonizować świat medycyny. Japońscy naukowcy, zapewniają że już w 2016 roku maszyna taka będzie zdolna już do pracy.

Proces tego typu operacji, jest możliwy dzięki zaawansowanej technologii. Pierwszą czynnością w przypadku bioprinting nr2implantów, jest zeskanowanie danych tomografem komputerowym, następnie za pomocą drukarki 3D będzie można wydrukować idealnie dopasowane implanty. Filamentem w tym wypadku będą pobrane od pacjenta komórki macierzyste, takie protokomórki są zdolne do rozwoju w każdej części ciała. Dodatkowym materiałem jest także syntetyczna substancja, która podobna jest do ludzkiego kolagenu. W procesie tym wykorzystuję się sztuczne białko, substancja pomimo tego, że nie jest pochodzenia zwierzęcego idealnie przyswaja się przez organizm człowieka, dodatkowym plusem jest to, że ryzyko infekcji stosując taką metodę jest mniejsze niż podczas zwykłej transprantologii.

Na razie jedyną przeszkodą jest temperatura w czasie procesu  druku, aktualnie jest ona na tyle wysoka, że uszkadza komórki i białko. Jednak prace trwają cały czas i szybko posuwają się do przodu. Obecnie planuje się, że biodrukarka Japońskiej firmy będzie gotowa do pracy w przyszłym roku.

 

printedheart

 

Technologia ta stała się tak bardzo optymistyczna, że zainteresowały się nią wszystkie duże mocarstwa. W Rosji naukowcy pracują nad wykorzystaniem druku 3D w medycynie już od pewnego czasu, ich głównym celem jest skonstruowanie sztucznej nerki przy pomocy drukarki 3D do końca 2018 roku. Także w USA trwają cały czas prace nad wykorzystaniem tej technologii w medycynie.

 

 

bezbolesny zastrzykJednak nie tylko ta dziedzina bardzo skorzystała na oferowanych usługach tych niezwykłych urządzeń. Niedawno nadeszła bardzo dobra wiadomość dla wszystkich ludzi którzy boją się zastrzyków. Studenci Amerykańskiego Uniwersytetu wydrukowali przedmiot, dzięki któremu będzie można dokonywać bezbolesnych zastrzyków. Urządzenie to jest nadzwyczaj proste, składa się bowiem z dwóch części, w pierwszej komorze znajduje się azotan amonu, w drugiej woda. Poprzez skręcenie tych komór oba składniki łączą się ze sobą, przez co powstaje natychmiastowa reakcja endotermiczna. W tym momencie wystarczy przyłożyć urządzenie w miejsce gdzie dokonany ma być zastrzyk, aby chwilowo znieczulić pacjenta. Co prawda do znieczulenia miejscowego można użyć stosowanych już od dawna sprejów lub maści, jednak na ich efekt trzeba czekać nawet kilka kilkanaście minut. W tym wypadku efekt uzyskany jest natychmiastowo.

 

Easton LaChappelle

 

Kolejną rewolucją w medycynie jest możliwość zmniejszenia kosztów, produkcji protez. Niestety ceny jakie trzeba zapłacić za tego typu rzeczy są przeogromne, osiągają kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych. Przełom nastąpił w USA, gdzie młody inżynier Easton LaChappelle wydrukował za pomocą drukarki 3D zamiennik protezy ręki. Nie było by w tym nic dziwnego, poza faktem że wartość tej oryginalnej protez był wyceniana na 80 000 tysięcy dolarów, natomiast koszt wyprodukowania zamiennika to zaledwie 400 dolarów. Ten młody człowiek stał się przykładem dla wielu inżynierów, że przy pomocy urządzeń drukujących 3D można osiągnąć bardzo wiele. Obecnie prace trwają nad prototypem protezy, która ma być sterowana za pomocą fal mózgowych.

 

tabletki 3d

 

Zastosowania drukarki 3D w medycynie jest o wiele więcej, począwszy od bardzo istotnych aspektów, po mniej ważna, aczkolwiek pomagające w życiu codziennym. Mowa tu o drukowaniu dla dzieci tabletek w formie o różnych kształtach, mogą to być zabawki, czy ulubione maskotki. Sam kształt, według badań przeprowadzonych USA mają wpływ na szybkość z jaką uwalniane są w organizmie leki czy witaminy. Tego typu lekarstwa będzie można samodzielnie wydrukować nawet w domu.