Niedawno na rynku pojawiły się drukarki 3D, za pomocą których można było drukować małe obiekty, o słabej jakości. Nie upłynęło dużo czasu, a już powstają prototypy urządzeń, dzięki którym można będzie drukować jedzenie, w dosłownym znaczeniu.

 

jedzenie 3d

 

Pierwsze co przychodzi każdemu na myśl, że to beznadziejny pomysł, który jest raczej tylko na pokaz, kto bowiem chciałby jeść posiłki wydrukowane z maszyny?, po drugie przecież to sama chemia. Nic bardziej mylnego, jak okazuje się, pomysł ten okazał się bardzo trafny, posiłki otrzymane za pomocą drukarek 3D nie dość że są zdrowe, to tańsze. Pomysłem tym zainteresowała się NASA, jak i wiele innych dużych korporacji upatrujących przyszłość w tej technologii.

Nie trudno domyśleć się, że NASA pragnie wykorzystać drukarki 3D do produkcji żywności w kosmosie. Głównym atutem takiej żywności jest okres przydatności około 30 lat, co w lotach i badaniach kosmosu jest bardzo ważne. Już teraz są prototypy, które do produkcji jedzenia, wykorzystują specjalne wkłady wymienne. Pojemniki z których będzie korzystać drukarka to zwykłe sproszkowane składniki naturalnych produktów jak suszone owoce, sproszkowane jajka, mleko, owoce itp, każdy składnik można przerobić na proszek zamknąć go w specjalnych hermetycznych opakowaniach i mamy gotowy produkt. Dzięki takim wkładom można spokojnie wydrukować praktycznie każdy posiłek począwszy od prostych produktów jak czekolada po złożone jak na przykład pizza. NASA przeznaczyła na ten projekt 125 tys dolarów, ich celem jest przygotowanie pierwszego załogowego lotu na Marsa.

 

 

Ale to nie jedyne zainteresowanie tą technologią. Wiele firm gastronomicznych także oczekuje na dalszy rozwój tej dziedziny, bowiem niektórzy uważają ze drukarki 3D staną się podstawowym sprzętem w każdym domu, tak jak w przypadku mikrofalówki, czy ekspresu do kawy.

Drukowanie żywności będzie zbawieniem dla zabieganych osób, którzy nie mają czasu na przygotowanie posiłku lub zwyczajnie nie chce im się gotować obiadu. Aktualnie kilku dużych producentów drukarek 3D pracuje nad stworzeniem komercyjnych urządzeń, dzięki którym w 30 sekund będzie można wydrukować posiłek, zaznaczają że będą to zdrowe i smaczne posiłki. Zasada działania jest prosta, użytkownik wystarczy, że kupi pojemniki ze sproszkowaną żywnością i umieści je w drukarce. Jedyne co musi zrobić to wybrać z internetu na którym będą gotowe dania, coś w stylu „menu” w restauracji. Mało tego na pewno pojawi się masa stron internetowych gdzie każdy będzie mógł wstawić swój własny przepis, czy też receptę na posiłek. Drukować będzie można dosłownie wszystko, kotleta z ziemniakami, surówkę, pizzę czy hamburgera.

 

 

Pomysł naprawdę interesujący, przyszłość pokaże czy ludzie faktycznie zaakceptują taką formę posiłków, czy przekonają się do drukowania i jedzenia posiłków.

Ale jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia dotycząca drukarek 3D drukujących pożywienie. Drukując żywność można samemu ustalić składniki i wartości odżywcze, w przypadku ludzi chorych, starszych, którzy mają problemy z jedzeniem i ciężko im o zachowanie odpowiedniej diety. Tutaj ponownie przychodzi z pomocą drukarka, która w szybki i łatwy sposób może przygotować odpowiednie posiłki wzbogacone o potrzebne składniki odżywcze czy witaminy. Posiłek może być wydrukowany w postaci na przykład kaszki, łatwej do konsumpcji.

 

posiłek 3d

 

Nawet problem głodu na świecie, powiązany został już z możliwościami jakie niesie za sobą druk 3D żywności, jest to bowiem rozwiązanie, które znacząco może obniżyć koszty.

Dlatego z pewnością należy bacznie przyglądać się tej gałęzi rozwoju urządzeń 3D drukujących jedzenie, możliwości wykorzystania go tutaj są bardzo duże, a czas pokaże, czy przyjmą się one w życiu codziennym.