Technologia druku 3D

Wynalezienie drukarki 3D oraz wprowadzenie jej do masowego użytku stało się prawdziwą technologiczną i techniczną rewolucją. Dzięki mnóstwu możliwości zastosowań jakie odkryto wraz z pojawieniem się tego rodzaju drukarek otworzyło się przed nami mnóstwo możliwości do wykorzystania, które w dużej mierze i w ogromnym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Technologiczny boom

Z badań nad nowoczesną technologią wynika, iż w stosunkowo niedalekiej przyszłości drukarki 3D na stałe zagoszczą w większości domów. To naturalny efekt coraz szerszego spectrum zastosowań, które wykorzystuje się w bardzo wielu dziedzinach. Dziś to przede wszystkim możliwości dla branż technicznych, w tym urządzeń maszyn, motoryzacji, czy w branży produkcji zabawek dla dzieci oraz różnorakich gadżetów.

Cena

Drukowanie w 3D wymaga sporych nakładów finansowych. Okazuje się, iż wydruk nawet bardzo dziwacznych przedmiotów, to dziś standard, który wykorzystywany jest przez wiele osób, instytucji, czy firm. Dziś możliwy jest wydruk nawet ludzkich … włosów, a także jedzenia, czy … ludzkiego serca. Możliwości zastosowań są naprawdę bardzo imponujące. Jest to jednak dość droga zabawa, która wymaga często sporych nakładów finansowych. Bywa, iż wydruk niektórych rzeczy to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych związany z koniecznością zakupu odpowiednich materiałów do produkcji.

Drukowanie

Podczas drukowania 3D sporządzany jest przedmiot w nowej technologii. Wykonywany jest przez drukarkę warstwa za warstwą, co jest procesem czasochłonnym oraz wymagającym. Warto podkreślić, iż obiekt powstaje z odpowiednich materiałów, za pomocą różnych technologii. Dziś możliwy jest druk wielu różnych przedmiotów, które muszą zostać w pierwszej kolejności zaprojektowane w odpowiedni sposób. To z kolei możliwe jest wyłącznie w przypadku projektowania ich przez specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę z tej dziedziny oraz doświadczenie.

Materiały do druku 3D

Istnieją rozmaite materiały, które wykorzystuje się w druku 3D. W przeważającej części są to plastik, cement, drewno, sól, cukier, czy piasek. Drukarka podczas swojej pracy z odpowiednimi materiałami musi wykonać bardzo precyzyjne działania, które sterowane są z pozycji komputera.