Wiele osób czy firm zastanawia się nad zakupem drukarki 3D, nie mając wystarczającej wiedzy o tej technologii. Brak podstawowej wiedzy to największy problem w branży druku 3D, w przypadku zakupu drukarek niskobudżetowych to może oznaczać duże kłopoty.

Jest wiele reklam i akcji marketingowych pokazujących jak wspaniale pracują te maszyny i jak wiele można dzięki nim osiągnąć. W artykułach możemy przeczytać ile ciekawych rzeczy można samemu w domu wydrukować. Także w biurze urządzenie to może w znaczący sposób ułatwić prace i podnieść prestiż firmy. Wszystko jest oczywiście prawdą, jednak jest jeden warunek, osoba obsługująca drukarkę 3D musi posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Bez odpowiedniego szkolenia lub nauki własnej, można wyrządzić sobie większą krzywdę, niż przynieść korzyści.

 

drukarka 3d

 

Oto kilka podstawowych informacji jakie należy znać przed zakupem drukarki 3D:

UMIEJĘTNOŚĆ PROJEKTOWANIA 3D – niestety to podstawa w tej branży, jeśli w pełni chce się wykorzystać urządzenie. Oczywiście dla celów rozrywkowych można ściągać gotowe projekty udostępnione na darmowych bądź płatnych serwisach. Na tego typu stronach jest bardzo szeroka gama oferowanych modeli, jest bardzo dobrze zorganizowany podział na kategorie, aby użytkownik mógł szybko i bez problemu wyszukać interesujący projekt. Taki gotowy plik wystarczy ściągnąć i uruchomić w odpowiednim programie, drukarka oczywiście bez problemu rozpocznie prace. Jednak aby stożyć własny projekt, chociażby najłatwiejszy trzeba znać podstawy w projektowaniu obrazów przestrzennych. Samo drukowanie jest najłatwiejszą sprawą, najbardziej skomplikowaną czynnością jest własnie zaprojektowanie obiektu do druku. W przypadku firm często trafiają projekty z błędami, jeśli robiła je osoba nie mająca doświadczenia z projektowaniem przestrzennym prawie na pewno w jego pracy będą wady konstrukcyjne takie jak brak połączonych brył, zamiast których będą zbiory połączone ze sobą, czy też niezależnych powierzchni. Ale znaczenie mają nawet szczegóły takie jak za cienkie ścianki, otwarte trójkąty. Niektóre z prac da się poprawić, inne trzeba będzie stworzyć od nowa. Oczywiście zdarzają się przypadki, że ludzie przychodzą z projektami 2D w celu wydrukowania ich, ale to już oczywiście, osoby które nie znają nawet podstaw. Obecnie przerabia się nawet i takie projekty, jednak wszystko ma swoją cenę. Zatem jeśli chcemy kupić drukarkę i wykorzystać w pełni jej możliwości podstawy projektowania przestrzennego to zdecydowanie obowiązek.

DOBRA DRUKARKA 3D – niestety drukarka drukarce nie równa, to tak jak by w każdym innym przypadku, gdy kupujemy telewizor czy samochód. Jeśli chce się mieć lepszy sprzęt trzeba wydać więcej pieniędzy. Nie można oczekiwać że kupując KIA będzie on miał parametry i komfort jazdy jak BMW czy Mercedes. Tak samo w przypadku urządzeń 3D, kupując drukarkę niskobudżetową RepRap nie można oczekiwać, że będzie ona drukowała jak inne maszyny za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy. Różnice zarówno w szybkości pracy, wielkości obiektów jakie można drukować oraz jakości otrzymanych obiektów różnią się od siebie bardzo widocznie.

DOBRY FILAMENT – tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku wyboru drukarki. Dobry filament to podstawa, można zaoszczędzić na eksploatacji, jednak w praktyce może okazać się to zgubne. Na każdym filamencie wydrukujemy swój obiekt, z tą różnicą że na droższym i lepszym zrobimy to znacznie szybciej i lepiej. W praktyce oszczędzanie na filamencie może okazać się błędem, ponieważ gorszy gatunkowo materiał może gorzej współpracować początkowo z drukarką i stracić można wiele czasu i materiału na ustawieniu odpowiednich parametrów, aby wszystko dobrze współpracowało z urządzeniem 3D. Natomiast dobrej klasy filament to podstawa, sprawdzeni producenci mają produkty, które działają tak samo z prawie wszystkimi drukarkami, przez co oszczędzamy i czas i nerw oraz materiał na odpowiednie zgranie z nim drukarki 3D.

PRACE KOŃCOWE – mało kto myśli na początku o dodatkowej pracy związanej z wydrukowanym obiektem. Gdy drukarka kończy pracę zabieramy nasz wydruk i sprawa załatwiona, nic bardziej mylnego. W zależności od zakupionej drukarki, zależy dalsza obróbka naszego obiektu. Najtańsze drukarki 3D używają podpór do wykonania druku, który należy w odpowiedni sposób usunąć. Trzeba mieć do tego odpowiednie narzędzia. Niestety wykańczanie wydruków to ważna praca, o której wiele osób, którzy dopiero poznają branże 3D nie ma pojęcia. Niestety to czarna strona druku 3D, większość obiektów należy po zakończonej pracy i w zależności od użytego filamentu: szlifować, piaskować, szpachlować, malować czy pokrywać specjalną powłoką w zależności od zapotrzebowania może to być żywica, sylikon, itp.

Drukarki 3D wymagają od użytkownika dużo cierpliwości i poświęcenia pracy. Należy poświęcić im dużo czasu na początku, aby poznać jej wszystkie właściwości, zalety jak i wady. Każda drukarka 3D ma inne parametry i ustawienia, dlatego tylko przez doświadczenie zdobyte ciągła pracą i masą wydruków można nauczyć się ich obsługi. Nie należy bać się podejmować trudnych zadań, każdy zniszczony wydruk i źle przygotowany obiekt to cenna nauka jaką można nabyc tylko poprzez ćwiczenia.

Oczywiście nie chcę nikogo zrazić do zakupu, na początku wszystko wydaje się trudne i skomplikowane, jednak jak wszystko można się nauczyć, czy to samemu czy poprzez specjalne przygotowywane szkolenia. Tutaj z pomocą przychodzi wiele firm, które udzielają odpowiednich szkoleń ogólnych jak i specjalistycznych. Dodatkowo wiele producentów organizuje naukę obsługi ich drukarek, co jest bardzo trafionym pomysłem, użytkownik może szkolić się na własnym urządzeniu drukującym, który zakupił lub ma zamiar kupić.