Budowa mieszkań za pomocą drukarki 3D? czysta fantastyka, a jednak znaleźliśmy się w takich czasach, że stało się to realne. Ciężko nam uwierzyć, że coś takiego jest możliwe, trudno sobie wyobrazić, aby można było zamieszkać w takich domach. Jednak fantastyka stała się rzeczywistością, a na świecie już stoją gotowe budowle, wybudowane, czy też użyć słowa wydrukowane za pomocą drukarek 3D.

 

budownictwo 3d

 

Jako pierwsi na świecie dokonała chińska firma WinSun, są oni obecnie liderem na rynku światowym w kwestii budowy domów z użyciem drukarek 3D. Już w 2014 roku firma ta zaprezentowała swój innowacyjny projekt, pierwszym projektem była budowa w zaledwie doby małego osiedla, w którego skład wchodziło dziesięć domków o powierzchni 200 m2. Ale na tym nie poprzestali, w tym samym roku zbudowali także willę o powierzchni ponad jednego tysiąca m2 oraz wieżowiec z pięcioma piętrami, stając się tym samym rekordzistą. Była to bowiem największa budowla wydrukowana przez drukarkę 3D na świecie.

 

willa 3d

 

Korporacja WinSun to światowy gigant, który zatrudnia wielu znanych w dziedzinie budownictwa fachowców. Na rynku developerskim działają już 12 lat i posiadają sporą ilość nowych patentów budowlanych. Zainteresowanie użyciem druku 3d w budownictwie już 11 lat, technologia ta była znana bowiem już znacznie wcześniej, jednak dopiero od niedawna drukarki 3D znalazły tak szerokie zastosowanie w przemyśle.

 

drukowanie ścian 3dJednak nie sam fakt budowy domów z użyciem druku 3D jest istotny, ale korzyści jakie można dzięki temu osiągnąć. Jak każda drukarka i w tym wypadku potrzeba materiału do budowy „filamentu”, głównym sukcesem firmy było stworzenie oryginalnego materiału. Korporacja WinSun opracowała materiał do druku, który składa się z tak zwanych odpadów budowlanych (włókna szklane, utwardzacza, piasku i cementu). Kolejnym problemem stały się wymiary urządzenia 3D jakie trzeba było skonstruować na potrzeby budowy domów i tak powstała drukarka o wymiarach 6,6 metra wysokości, 10 metrów szerokości i 150 metrów długości. Dzięki tak zbudowanej maszynie producent zwiększył dziesięciokrotnie szybkość stawiania budowli, oszczędzając przy tym około 70% zużycie energii. Takie osiągnięcie jest naprawdę przełomowym krokiem milowym w dziedzinie budowli. Ostatnim problemem z jakim trzeba było się zmierzyć, zostało stworzenie skomplikowanego oprogramowania, na którym będą powstawały złożone projekty.

 

Korporacja WinSun zamierza otworzyć nowe fabryki na całym świecie. Mają potencjał stać się światową potęgą zajmującą się budową budowli z wykorzystaniem drukarki 3D. Główną zaletą tego typu budowli są niskie koszty, ekskluzywna willa, jaką stworzyli kosztowała zaledwie 160 tysięcy dolarów, a także czas jaki potrzeba na ukończenie takiego projektu, jest to niewątpliwie przełom. Dodatkowo prace te nie wymagają dużej ilości ludzi pracujących na budowie, większą część pracy bowiem wykonuje drukarka. Chińska firma w ubiegłym roku dokonała niemożliwego, w przeciągu dziesięciu dni wybudowali z użyciem drukarek 3D dziesięć mieszkań. Kolejne wyzwanie jakie założyli dla swoich inżynierów to budowa wieżowca, który będzie składał się z dwunastu kondygnacji.

 

chińskie domy 3d

 

Taka technologia zdecydowanie przyda się w krajach, gdzie potrzeba jest redukcji cen za domy czy mieszkania lub tam gdzie jest problem związany z brakiem mieszkań, przyrost populacji czy po prostu zwykłe zapotrzebowanie na nowe mieszkania są większe niż możliwości developerów zajmujących się budową. Dobrym przykładem może być tutaj Wielka Brytania, gdzie problem z małą podażą mieszkań znany jest od wielu lat.

Pytanie tylko, czy ludzie przekonają się do tego typu budowli i będą chętni na zakup takich mieszkań? Co prawda sama konstrukcja jest naprawdę solidna i wytrzymał, pozostaje tylko kwestia wykończenia, jako że ta metoda jest nadal w fazie początkowej, należy poczekać z przedwczesnym optymizmem.