Jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, dotykających bezpośrednio drukarki 3D. Obecna technologia pozwala na samodzielne wydrukowanie w całości broni palnej, jeszcze rok temu dostępna była jedna wersja tego niebezpiecznego narzędzia, dzisiaj w internecie można spotkać wiele serwisów udostępniających projekty broni palnej do wydruku.

 

drukarka 3d

 

 

 

Wszystko zaczęło się od projektu „LIBERATOR” jest to projekt, na który składa się 16 osobnych elementów, jakie każdy może wydrukować w domu dzięki drukarce 3D. Po połączeniu tych elementów, otrzymujemy gotowy przedmiot, broń palną, aby przedmiot był w pełni funkcjonalny potrzeba tylko gwoździa (który służy za iglicę). Cały projekt wykonał dwudziestopięcio letni Cody Wilson, student prawa w Texasie. Pierwszy prototyp jaki Cody wykonał, odbył się za pomocą drukarki Stratasys model 3D Dimension SST. Przewagą tego pistoletu jest fakt, że z powodu zastosowania wymiennych części, może on korzystać z wielu rodzaju amunicji o różnym kalibrze.

 

liberator-projekt

 

Projekt cyfrowy, potrzebny do wydrukowania gotowego pistoletu Liberator trafił do sieci. Co prawda tylko na dwa, ponieważ Amerykański Sąd nakazał usunięcie go z serwisu internetowego. Projekt zdążyło niestety pobrać już setki tysięcy ludzi, przez co nadal rozpowszechniany jest w internecie. To był jednak dopiero początek, ludzie szybko podchwycili pomysł i sami zaczęli projektować własne modele broni palnej, począwszy od prostych pistoletów, po strzelby i broń półautomatyczną. Taka zabawa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ niedoświadczeni „rusznikarze” próbujący na własną rękę stworzyć broń mogą stać się ofiarami swoich wynalazków. Źle zaprojektowany pistolet może eksplodować w rękach.

 

M1911-pistol

 

Kolejnym krokiem było stworzenie profesjonalnej, tym razem metalowej broni M1911 przez firmę Solid Concepts. Nie było to amatorskie przedsięwzięcie, przedstawicie firmy postarali się o pozwolenie na produkcję broni, a drukarka która została wykorzystana do jej produkcji, to profesjonalna maszyna 3D. Projekt ten ma na celu opracowanie nowej metody produkcji broni, która będzie legalna i w pełni funkcjonalna. W czasie testów wystrzelono pięćdziesiąt pocisków, aby pokazać że pistolet jest wytrzymały i nie odbiega od normalnej broni palnej.

 

 

To wszystko pokazuje że granice druku 3D są jeszcze bardzo daleko, czy w przyszłości drukarki 3D będą mogły także stworzyć metalową broń? tego nikt nie wie, jednak możliwości tej technologi są przeogromne.

Powstaje jednak pytanie czy tego typu informację nie zaszkodzą opinii o drukarkach 3D? Czy dla zwykłego człowieka informacja, że każdy jest zdolny do wydrukowania własnej broni palnej, nie wzbudza lęku? Przecież poprzez udostępnienie takiej technologii może zwiększyć się przestępczość i terroryzm, z drugiej strony już teraz padają zdania, że to nie pistolet zabija tylko człowiek, czy nie faktem jest że prawo zakazuje posiadania broni i każdy obywatel szanuje ten przepis? jedynie przestępcy noszą przy sobie ten śmiercionośny przedmiot. Czy drukarka 3D coś zmienia? terroryści i tak bez problemu mają dostęp do broni palnej. Jeśli patrząc na tą sytuacje w ten sposób, należało by szukać innych negatywnych skutków technologii 3D, chociażby strach przed naruszaniem praw autorskich, dzięki drukarce 3D możemy przecież wydrukować sobie Psa Pluto, Kaczora Donalda czy Myszkę Miki, co prawnie jest zabronione.

Nie można winić rozwoju technologii za całe zło, to nie drukarka 3D jest przecież winna całemu zamieszaniu, ale prawo które nie nadąża za postępem technologicznym. Można przecież wprowadzić przepisy i regulacje prawne nakazujące producentom drukarek 3D zaprogramować tak urządzenia, aby wykrywały projekty broni i blokowały je. Można zmusić drukarki 3D do rejestracji swoich projektów, jest wiele możliwości. Tylko czy faktycznie to jest potrzebne? w końcu i tak w świecie przestępczości dostęp do broni, nie jest niczym trudnym. Na pewno temat ten wywołuje wiele emocji i poruszenia, czy kraje faktycznie zainteresują się tym problemem i uznają go na tyle niebezpiecznym aby wprowadzić nowe ustawy, przekonamy się w przyszłości.