Już od jakiegoś czasu dochodzą słuchy, jakoby firma Apple miała dołączyć do grona potężnych korporacji w walce o udział na rynku druku 3D.  Wszystkie plotki, które krążyły nie miały oficjalnego potwierdzenia aż do teraz. Oficjalnie bowiem ogłoszono, że firma Apple wysłała zgłoszenie na opatentowanie nowej technologi związanej z kolorowym drukiem 3D.

 

apple kolorowa drukarka 3D

 

Obecnie znane są modele drukarek 3D, które potrafią drukować w kolorze, jednak jakość nadal pozostawia wiele do życzenia i wszelkie tego typu informacje traktowane są raczej jak zwykła ciekawostka niż rewolucja. Technologia jest bowiem mocno ograniczona, drukarki radzą sobie co najwyżej z trzema kolorami, niektóre modele mogą nawet zmieniać kolor podczas druku. Ale to wciąż za mało, i technika ta nie znalazła większego zastosowania. Tym razem dzięki nowej technologi nad którą pracują inżynierowie firmy Apple ma nastąpić przełom. Wszystkie obecne technologie bazowały cały czas na nakładaniu kolejnych warstw z użyciem kolorowego filamentu, co bardzo ograniczało pace. W wypadku drukarki 3D Apple jedna głowica będzie nakładać warstwę, a druga będzie ją kolorować. Czyli dwie głowice działające na przemian, jednak jest jeszcze inne rozwiązanie. Jedna głowica nanosi warstwę do samego końca, a po zakończeniu druku wkracza kolejna głowica, która zajmuje się kolorowaniem gotowego modelu. Głowica, która zajmuje się kolorowaniem może wykorzystywać do tego celu technologię atramentową, aerograf, dyszę rozpylającą czy po prostu kolorowe markery.

Wszystkie pliki cyfrowe do druku 3D można zatem swobodnie modyfikować i ozdabiać kolorami, drukarka zapamiętuje wszystkie współrzędne obiektu aby dokładnie odwzorować malunek. Jednak Apple nie jest pierwszą firmą zgłaszającą swoje wnioski o druk kolorowy, wiadomo że firma samsung także zajmuje się pracą nad drukiem kolorowym. Obecnie to tylko prototypy i założenia, jednak na razie żadna drukarka nie została jeszcze wyprodukowana.