Adobe Photoshop wprowadza najnowszą aktualizacje, dzięki której użytkownicy będą mieli możliwość eksportu pliku do druku 3D do formatu 3D PDF.

 

3d pdf

 

Niedawno konsorcjum firm, które powstało za przewodnictwem Microsoft, pracowało razem nad wprowadzeniem nowego formatu pliku do druku 3D o nazwie 3MF. Plik ten miał zastąpić obecny na rynku format STL. Było to ogromne przedsięwzięcie, nad którym pracowało kilka gigantów w projektowaniu graficznym czy obróbki w postaci autodesku. DO grupy tej jednak nie dołączyła firma ADOBE lider w branży, który odpowiada za pliki PDF (z których korzysta większość użytkowników). Firma na własną rękę pracuje nad wdrożeniem druku 3D do swojego oprogramowania. Już teraz wiadomo, że firma nie zamierza przyłączyć się do projektu Microsoft, będą oni tworzyć własny soft.

Swoją najnowszą aktualizację firma ADOBE uruchomi na swoim głównym produkcie jakim jest Photoshop CC. Oprogramowanie to będzie teraz obsługiwało pliki do druku 3D takie jak STL, OBJ i 3DS. Dodano integracje z drukarkami 3D Hubs oraz Tinkerine Ditto Pro, ale najważniejszą zmianą jest fakt, iż można teraz eksportować pliki do druku 3D do formatu 3D PDF.

Nie wiadomo jak odebrać tego typu zagranie firmy ADOBE, ponieważ jest to policzek dla 3MF Consortium. Tworzą oni bowiem nowe alternatywne rozwiązania, względem plików STL, jak i formatu, nad którym  cały czas pracują firmy tworzące owe Consortium. Ich nowe dzieło 3D PDF jest już gotowym produktem, który można zgrać z takimi serwisami jak Shapeways, i.Materialise, Sculpteo czy też z producentami drukarek 3D.

Podczas eksportowania plików 3D do 3D PDF program automatycznie sprawdza błędy i naprawia je, jeśli takie występują. Zarówno jak w przypadku tworzonego formatu 3MF format Adobe zawiera dane na temat koloru.

Firma ADOBE ma wyraźną przewagę w tej dziedzinie, ponieważ posiadają oni już gotowy projekt, który tak naprawdę jest tylko rozszerzeniem do gotowego i funkcjonującego od dawna formatu. 3MF to natomiast zbiór firm, które łącznie są silniejsze, jednak ich dzieło jest dopiero w fazie początkowej. Zatem czeka nas ciekawy wyścig, obecnie mimo wszystko obowiązującym standardem jest cały czas STL.